דרכי טיפול ביתיות לבריחת שתן

כתבה ב - 5 חלקים.

בריחת שתן - רקע וסיבות (חלק א')

Urinary Incontinence - אי נקיטת שתן (או בשמה המוכר לנו יותר - בריחת שתן), מוגדרת כמצב של איבוד שתן באופן בלתי רצוני. למרות שלא מדברים על כך, מדובר בבעיה נפוצה ושכיחה למדי, שעל פי ה- NAFCבארה"ב בלבד ישנם כ-25 מיליון גברים ונשים הסובלים ממנה, כך שניתן להסיק מהם מימדי התופעה בעולם כולו. לכשעצמה, בריחת שתן איננה נחשבת למחלה, אולם היא עלולה להוות סימפטום הרומז על בעיות בריאות אחרות, שיש לטפל בהן.

תהליך הטלת השתן כולל מכיל שני שלבים:

שלב המילוי והאחסון, בו מתמלאת שלפוחית השתן בשתן מן הכליות ומתמתחת כדי להכיל את הכמות. באדם בריא, השלפוחית תאותת על הצורך להטיל שתן, אולם תמשיך לאגור את השתן עד למילויה לגמרי. ביצוע מוצלח של פעולה זו תלוי בשלפוחית השתן ובמערכת הסוגרים.
שלב ריקון השתן: באדם בריא, הגוף מרוקן את השלפוחית לגמרי משתן, תוך כדי פתיחת הסוגרים ודחיפת השתן מחוץ לגוף.
היכולת לבצע את התהליך במלואו בצורה מוצלחת תלויה בגורמים רבים כמבנה האנטומי של שלפוחית השתן, תפקודה, תפקוד דרכי השתן, הסוגרים ומערכת העצבים. בנוסף לכך, נדרשות יכולות פיזיות ופסיכולוגיות לזהות את האיתות שמתקבל מהשלפוחית כצורך להטיל שתן והיכולת להגיב לו (יכולות אלה חסרות, למשל, אצל ילדים מתחת לגיל חמש או שש, ולכן, מקרי הרטבה אצלם אינם נחשבים לבריחת שתן).

בריחת שתן מתחלקת לשלושה סוגים עיקריים:

אי נקיטת שתן מדחיפות (Urge Incontinence) - אשר בה התלונה העיקרית היא על חוסר יכולת להתאפק והתרוקנות. מלווה לרוב במאפיינים של פעילות יתר של שלפוחית השתן (מצב המכונה (שלפוחית רגיזה).
אי נקיטת שתן במאמץ (Stress Incontinence) - מתרחשת בזמן פעולות הגורמות לעליה בלחץ תוך-בטני ומאמץ פיזי, כתרגיל באימון קשה, קפיצה, שיעול, עיטוש ולעיתים אף צחוק.
אי נקיטת שתן גולשת (Overflow Incontinence) - דליפת שתן הנגרמת כתוצאה משלפוחית שתן מלאה מידי ומחוסר יכולת לרוקן את השלפוחית לגמרי.

הסיבות לבריחת שתן:

בריחת שתן עלולה להיות מושפעת ולהיגרם על ידי מספר פקטורים כגיל (ככל שאנו מתבגרים, שרירי השלפוחית נחלשים), שרירי רצפת אגן חלשים (כתוצאה מניתוח או לידות), ערמונית מוגדלת, גיל המעבר, פעילות יתר של שלפוחית השתן, נזק עצבי, אבנים בדרכי השתן, זיהומים בדרכי השתן ואף עצירות. מזון, שתייה ותרופות מסוגים שונים עלולים גם הם לגרות את שלפוחית השתן לפעילות מוגברת ולגרום לבריחות שתן זמניות.
בריחת שתן עלולה לגרום לסיבוך משני, מכיוון שהשתן הנותר בשלפוחית (במקרים של אי ריקון שלה לגמרי) עלול להוות קרקע פורייה להתפתחות בקטריות מזהמות.

מאחר ובריחת שתן, לרוב, איננה נחשבת לשורש הבעיה, אלא לסימפטום, יש לטפל בבעיה הגורמת לה. בנוסף להנחיות הרופא המטפל בכם ולדרכי הטיפול הקונבנציונאליות, לאחר אבחון מדויק של הסיבה לבריחת השתן, ישנן מספר גישות ודרכי טיפול נוספות, שיכולות לסייע לכם בפתרון הבעיה.

קראו את המשך הכתבה: 

משלוחים חינם מעל 299 ₪

דמי משלוח 29.90 ש"ח

המחיר הטוב ביותר

משלוחים לכל חלקי הארץ

קניה מאובטחת

משלוחים לכל חלקי הארץ

ברוכים הבאים לאתר ליברטי

באתר זה ניתן למצוא את כל הפתרונות לאיכות חיים בגיל השלישי, החל מחיתולים למבוגרים, עזרים המקלים על הפעולות היום יומיות ועד למוצרי ספיגה דיסקרטיים ואיכותיים ביותר. חשוב לנו שתהיו מרוצים לכן אם תרצו לשאול, אנו לשירותכם בכל עת, כתבו לנו או צלצלו ונשמח לענות.

מחסני החברה ממוקמים באזור התעשיה בקירת גת ברחוב מבוא סיוון 5, כ-3 דקות מכביש שש. מומלץ להתקשר לפני ההגעה לצורך תיאום.